Niezbędny system cyrkulacji

Aby w pełni korzystać z komfortu ogrodu zimowego niezbędne jest zapewnienie systemu cyrkulacji, pozwalającego na wymianę powietrza wewnątrz ogrodu. Typ wentylacji uzależniony jest od strony świata, na której postawiony ma zostać ogród. Ze względu na kierunki firma Hatex Ogrody Zimowe zaleca cztery rodzaje wentylacji:

PÓLNOC N

Przy konstrukcji ogrodu skierowanego na północ nie powinno być dokuczliwości spowodowanych przegrzaniem pomieszczenia, ponieważ promienie najwyżej ślizgają się po elewacji domu o wschodzie i zachodzie słońca. Pod względem oświetlenia to sytuacja niemal idealna: światło jest równomiernie rozproszone, nie daje kontrastowych cieni, a wszystkie barwy wyglądają naturalnie

OPCJA ZALECANA WENTYLACJI TO PAKIET: W2 – PRZEWIEWNO – GRAWITACYJNA

POŁUDNIE S

Przy konstrukcji ogrodu skierowanego na południe najdłuższy będzie czas nasłonecznienia pomieszczeń, ale jednocześnie może dochodzić do ich przegrzania. Aby do tego nie dopuścić, stosuje się różnego rodzaju zadaszenia składane dachu oraz ścian pionowych Odpowiednio dobrane osłony zacieniają wnętrze w lecie, ale nie w zimie, gdy promienie słoneczne padają pod mniejszym kątem.

OPCJA ZALECANA WENTYLACJI TO PAKIET: W4 – MECHANICZNA

ZACHÓD W

Przy konstrukcji ogrodu skierowanego na zachód nasłonecznienie pomieszczeń w godzinach popołudniowych najczęściej będzie bardzo intensywne, głębokie i długotrwałe. Zwykle prowadzi to do ich przegrzania. Trzeba bowiem pamiętać, że promienie popołudniowego słońca także grzeją bardzo silnie, choć padają pod kątem mniejszym niż w południe, a ich światło nie jest tak jasne, ponieważ zawiera więcej odcieni czerwonych i fioletowych. To często powoduje powstawanie znacznych kontrastów we wnętrzach i przyczynia się do fałszowania kolorów naturalnych. Dobrą ochronę przed tymi niekorzystnymi zjawiskami stanowią żaluzje dachowe czy markizy zamontowane ponad dachem.

OPCJA ZALECANA WENTYLACJI TO PAKIET:W3 – GRAWITACYJNA, W4 – MECHANICZNA

WSCHÓD E

Przy konstrukcji ogrodu skierowanego na wschód pomieszczenie nie powinno być przegrzane nawet w lecie. Dzieje się tak dlatego, że poranne światło pada pod małym kątem i nie grzeje zbyt intensywnie. Od godzin południowych promienie słoneczne już tu nie docierają, pomieszczenie pozostaje więc w przyjemnym chłodzie, co sprzyja popołudniowemu wypoczynkowi

OPCJA ZALECANA WENTYLACJI TO PAKIET:W1 – PRZEWIEWNA

Menu